Dobre sterylizatory?

Czym jest sterylizator? To urządzenie, które używając promienie UV, przyczynia się do śmierci mikroorganizmów, bo uszkadza ich struktury DNA. Sterylizatory są specjalistycznymi urządzeniami, w które inwestują niektóre gałęzie przemysłu.

Sterylizator UV jest w większości przypadków spotykany w lecznictwie i medycynie. Wszakże narzędzia chirurgiczne i lekarskie bardzo często są narzędziami wielokrotnego użytku tylko dlatego, że możliwa jest ich sterylizacja. Gdyby takich urządzeń nie było, to właściwie każde takie narzędzie chirurgiczne musiałoby być jednorazowym.
Sterylizator można byłoby porównać do odkażacza. To takie urządzenie, do którego wkłada się narzędzia chirurgiczne, żeby za jego pomocą stosownie je wyczyścić. Jednakże jest to czyszczenie specjalistyczne i bardzo dokładne. Pod wpływem promieni UV, jakie są podstawa działania sterylizatora, dochodzi do zabicia wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Tym samym narzędzia chirurgiczne można wykorzystać po raz kolejny. Sterylizacja taka przeprowadzana jest po każdym użyciu narzędzi lekarskich. W wielu przypadkach tak zrobione narzędzia są poza tym szczelnie pakowane, by tym samym zabezpieczyć je jeszcze całkiem dobrze. Sterylizatory używa się też w przemyśle gastronomicznym. Powszechnie wykorzystuje się sterylizatory powietrza w przeróżnego rodzaju pojemnikach. Sterylizuje się wodę na basenach i ta, która wykorzystywana jest w szklarnictwie. Urządzenia te posiadają szerokie użycie. Jeśli umieszcza się je na basenach, to nie jest już konieczne chlorowanie wody, bo sterylizator odpowiednio oczyszcza wodę w basenie.
Zobacz również: sterylizator uv.

Share

Dodaj komentarz