Analizy statystyczne są zestawieniami, które obrazują nasilenie jakiegoś zjawiska w danym czasie. Tak chyba najkrócej i najlepiej ogólnie można byłoby je zdefiniować.
Analizy statystyczne przygotowują ośrodki badania opinii publicznej na różnorakie potrzeby. Zdarza się, że takie zgłaszają firmy, które planują wprowadzenia na rynek danego produktu i wolą się rozeznać w tym, czy będzie na taki zapotrzebowanie. Zdarza się, że takie analizy wykonuje się, by zbadać popularność danego produktu.
Badania takie bardzo w wielu sytuacjach przeprowadza się również na potrzeby różnego rodzaju prac naukowych, natomiast wbrew pozorom nie są one intuicyjne. W celu dokonania statystyki trzeba umiejętnie dobrać grupę badawczą. Wyłącznie wtedy analiza statystyczna będzie miarodajna i będzie prawdziwa. W wielu przypadkach wykonanie takich badań zleca się, bo zajmują one dużo czasu. W niektórych pracach naukowych przywołuje się statystyki z minionych lat, które były wynikiem wcześniejszych badań. W ten sposób też się postępuje, o ile dane opracowanie naukowe nie wymaga badań statystycznych własnych. Ci, którzy wykonują obliczenia statystyczne posiadają w tym najczęściej już duże praktykę i wiedzą, jakimi sposobami je przeprowadzać, by były bardzo dobre i rzetelne. Statystyki posiadają to do siebie, że wiele z nich organizuje się regularnie, na przykład co kilka lat. Mają one znaczenie dla wielu dziedzin edukacji. W znaczącej liczbie sytuacji takie statystyki podaje się w programach informacyjnych, aby tym samy zobrazować siłę danego zjawiska. Takie są podawane na przykład przez policję, gdy ta pokazuje, ile wypadków drogowych miało miejsce w danym okresie.
Warto zobaczyć: Obliczenia ankiet.