Rzeczoznawca majątkowy

Operat szacunkowy to urzędowy dokument sporządzany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu szacowania dóbr nieruchomych. Dokumentacja musi zawierać m. in.

dane pozwalające na jednoznaczną identyfikację wycenianej nieruchomości, cel sporządzenia wyceny oraz obliczenia użyte do kalkulacji. W jakich sytuacjach będzie potrzebny rzeczoznawca majątkowy?
Cel sporządzania operatu szacunkowego
Najczęściej określanie wartości nieruchomości jest potrzebne przy transakcjach związanych z obrotem dóbr nieruchomych tj. dystrybucji, kupnie lub zamianie. Operat szacunkowy jest niezbędnym załącznikiem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. W dodatku warto go zrobić w przypadku postępowania spadkowego, oraz aktualizacji wszelkich opłat ponoszonych od wartości nieruchomości. Wspomniany dokument winien być sporządzony również w momencie, kiedy dom, mieszkanie lub grunt są wnoszone w charakterze wkładu niepieniężnego do przedsiębiorstwa albo spółki. 
Operat szacunkowy co do zasady jest ważny przez rok od dnia jego sporządzenia. W przypadku wystąpienia poważnych czynników takich jak przykładowo. zmiana stanu nieruchomości powinna być stworzona uaktualnienie wyceny.
Jak znaleźć rzeczoznawcę? 
W dobie cyfryzacji najłatwiej odszukać dane do rzeczoznawcy w sieci. Możnoraz korzystać z polecenia i ściągnąć namiary od pracownika banku albo doradcy kredytowego. Należy natomiast uważać w przypadku banków, bowiem zaprzyjaźnieni rzeczoznawcy mogą wykonywać operaty niekoniecznie korzystne dla kredytobiorcy. Choćby zazwyczaj tego rodzaju współprace skutkują niższą ceną za wykonanie szacunku, w rezultacie mogą przełożyć się na niższą kwotę kredytu.

Zobacz: określanie wartości nieruchomości wejherowo

Share

Dodaj komentarz